Rīga
tālr.: +(371) 22330335
Daugavpils
tālr.: +(371) 29186918

Īpašības - četri "C"

No mārketinga viedokļa dimantu vērtē pēc četrām īpašībām: karātu daudzums, dzidrība, krāsa un slīpējums (angliski visi šie termini sākas ar "c" – carat, clarity, colour, cut - tāpēc bieži saka "četru "c" likums").

Karāts

Отношение размера к весу бриллианта

Dimanta masu mēra karātos. Viens karāts ir piektā daļa grama - 200 miligrami. Dimanti, kuru svars mazāks par vienu karātu, tiek mērīti ar karāta simtdaļām. Pieaugot karātu skaitam, pieaug arī dimanta vērtība - lielāki dimanti ir retāki un vairāk pieprasīti.

 

Cena par karātu nepieaug vienmērīgi. Ir vērojami lēcienveida cenas pieaugumi pie noteiktiem dimantu lielumiem. Piemēram, 0,95 karātu dimants var būt ievērojami lētāks nekā 1,05 karātu dimants.

 

Iknedēļas dimantu cenu apskats - Rapaporta dimantu apskats, tiek publicēts arī Internetā, uz šo atskaiti bieži atsaucas dimantu tirgotāji, salīdzinot savas piedāvātās cenas ar šo atskaiti.

Dzidrība

Dzidrība raksturo iekšējo defektu daudzumu dimanta kristālā - ieslēgumu daudzumu. Ieslēgumi var būt cits materiāls vai citi dimanta kristāli vai struktūras nepilnības - mikroplaisiņas, kas padara kristālu bālganu vai dūmakainu. Ir izstrādātas dažādas metodoloģijas dzidrības aprakstīšanai - tomēr šo darbu veic profesionālis, lietojot optiku, kas palielina izšķirtspēju 10 reizes.


Lielākā daļa ieslēgumu juvelierkvalitātes dimantos neietekmē dimanta fizikālās īpašības un kopējo izskatu. Tomēr lielas plaisas var padarīt akmeni neizturīgu, ieslēgumu radīta dūmaka var samazināt raksturīgos dimanta gaismas efektus.


Amerikas gemoloģijas institūts izstrādājis balto dimantu dzidrības gradāciju no FL (nevainojami tīrs) līdz P3 vai I3 (ar daudz iekšējiem defektiem).

Чистота бриллианта

 - F vai IF – dimants ir tīrs, bez iekšējiem defektiem.
 - VVS – dimantā ir ļoti grūti pamanāmi pavisam mazi iekļāvumi.
 - VS – dimantā ir grūti pamanāmi nelieli iekļāvumi.
 - SI – dimantā ir viegli pamanāmi nelieli iekļāvumi.
 - I1 vai P1 – dimantā ir viegli pamanāmi jau lielāki iekļāvumi.
 - I2 vai P2 – dimantā ir viegli pamanāmi samērā lieli iekļāvumi, kas daļēji jau ietekmē briljanta mirdzumu.
 - I3 vai P3 – dimantā ir viegli pamanāmi lieli iekļāvumi, kas pilnībā ietekmē briljanta mirdzumu.


Krāsa

Ķīmiski tīrs un strukturāli perfekts dimants ir pilnīgi caurspīdīgs un bezkrāsains bez toņa - jeb krāsas. Taču gandrīz visi lielāka izmēra dimanti nav perfekti. Dimanta krāsu nosaka ķīmiskie piejaukumi un/vai strukturālie defekti kristāliskajā režģī. Atkarībā no krāsas tīrības un intensitātes tā var pazemināt vai palielināt dimanta vērtību.


Piemēram, vairums iedzelteno dimantu ir ar pazeminātu vērtību, savukārt intensīva sārta vai zila krāsa var būtiski palielināt akmens vērtību.


Vairums dimantu ir bezkrāsaini vai ar vieglu nokrāsu - baltie dimanti. Visizplatītākais piejaukums - slāpeklis - rada dzeltenīgu vai brūnganu nokrāsu. Šāds efekts redzams lielākajā daļā dimantu - tikai ļoti retos gadījumos nav šāda piejaukuma.


Amerikas gemoloģijas institūts izstrādājis balto dimantu krāsu gradāciju no D (bezkrāsains) līdz Z (koši dzeltens) - šī gradācija kļuvusi vispārpieņemta, aizstājot agrākās krāsu gradācijas. Visaugstāk tiek vērtētas krāsas, kas tuvu D, taču arī tieši Z krāsa ir ar augstu vērtību.

 

 - D - F dimanti skaitās bezkrāsaini,
 - G - I - gandrīz bezkrāsaini,
 - J - M - viegli iekrāsoti,
 - N - Z ir gaiši dzelteni vai brūni.

Цвет бриллианта

 

Atšķirībā no dzeltenās un brūnās krāsas citu krāsu dimanti ir daudz retāki un vērtīgāki. Pat tikko jūtams sārts vai zils tonis būtiski palielina dimanta vērtību. Dimanti ļoti retos gadījumos var būt sārti, zili, sarkani, zaļi, intensīvi dzelteni vai brūni.

 

Slīpējums

Dimantu slīpēšana ir augstas klases amatniecības māksla, kuras rezultātā no dabiska dimanta kristāla top ārkārtīgi precīzi un kvalitatīvi slīpēts akmens. Dimanta slīpējums apzīmē veidu, kādā dimants ticis veidots un pulēts, veikto darbu kvalitāti un lietotos leņķus.


Ir izstrādāta matemātiski pamatota metodika pareizai dimanta slīpēšanai, kas apraksta leņķus un šķautņu garuma attiecības - šīs metodikas mērķis ir izveidot dimantus, kas atstaro pēc iespējas daudz gaismas.


Apaļi briljanta slīpējuma dimanti ir visizplatītākie - šādu briljantu slīpējuma metodika ir aprakstīta visprecīzāk.

Огранка бриллианта


Dimantu slīpēšanas tehnoloģija attīstījusies gadsimtiem ilgi - iespējams, lielāko ieguldījumu tajā devis matemātiķis un dārgakmeņu entuziasts Marsels Tolkovskis 1919. gadā. Viņš izstrādāja matemātisko metodiku briljantu slīpēšanai, aprēķinot ideālo formu, kas atgriež un izkliedē gaismu, ja uz dimantu skatās no augšas.

 

Mūsdienās klasiskam briljantam ir 57 šķautnes, no kurām 33 ir augšpusē (uz kronīša) un 24 - apakšpusē (uz paviljona). Kronīša funkcija ir sadalīt gaismu dažādās krāsās, bet paviljona funkcija - atstarot gaismu caur dimanta virspusi.


Kulē ir slīpētā dimanta apakšējais punkts. Tam jābūt ar pēc iespējas mazāku diametru - citādi caur šo plakni tiks zaudēta gaisma. Ir nepieciešama arī ļoti plāna (1 - 2% no dimanta diametra) josta starp augsdaļu un apakšdaļu - tas novērš dimanta aplūšanu ietvarā.

Детализация огранки бриллианта

Jo vairāk slīpētais dimants atšķiras no Tolkovska ideāla, jo mazāk gaismas tas atstaros. Lai dimanta svars būtu lielāks (un tas būtu dārgāks) tas ar nolūku tiek slīpēts neatbilstoši šiem ideāliem - tas tiek panākts ar platāku jostu vai lielāku dziļumu. Pareizi slīpētam 1 karātu lielam dimantam būtu jābūt ar aptuveni 6,5 mm diametru.

 

Forma

Dabā atrodamie dimantu kristāli neparāda materiāla patieso skaistumu - tos nākas griezt un pulēt, lai izceltu dimanta mirdzumu un gaismas laušanas spēju. Ir izstrādātas vairākas paraugformas šo īpašību izcelšanai. Populārākās formas, kas neatbilst Tolkovska ideālajai dimanta formai ir:


Forma-Markizeemerald (taisnstūra forma)princess (kvadrātiska forma)

heart (sirds forma)bumbierveidaoval (ovāla forma)

Šīm formām matemātiskās proporcijas nav tik precīzi noteiktas, kā Tolkovska ideālās formas dimantiem.

© 2009-2018 Sia "FineCast". All Rights Reserved.          Web saitu izstrāde - SPS Web Studio